1402/12/03
آخرین اخبار
ایرانسل چه خدماتی را به افراد ناشنوا ارائه می‌دهد؟
ایرانسل
اخبار
1401/09/06
15:50
+3
-0

ایرانسل چه خدماتی را به افراد ناشنوا ارائه می‌دهد؟

همانطور که می‌دانید در جامعه امروزی بسیاری از افراد هستند که مشکل شنوایی دارند و برخی از آنها دچار معلولیت شده‌اند. این افراد هم مانند سایر آدم‌ها حق زندگی راحت و بدون مشکل را دارند. درهر جامعه و کشوری برای این دسته از افراد خدمات اجتماعی و عمومی در نظر گرفته شده است که می‌تواند شامل: خدمات اجتماعی و عمومی، آموزش، کار مناسب و حضوری فعال و مفید در جامعه باشد. با تولید فناوری‌های گفته شده مانند:

 • گجت‌ها
 • کامپیوترها
 • گوشی‌های هوشمند و...

چه ارتباطی بین فناوری و افزایش توان ناشنوایان وجود دارد؟

تکنولوژی تولید شده تا افراد ناشنوا و کم شنوا بتوانند دسترسی بهتر به هرچه می‌خواهند را داشته باشد. این تکنولوژی شامل:

 • تبدیل صدا ویدئو و فیلم به متن بوده که از طریق شبکه‌های vod انجام می‌شود و ناشنوایان از طریق زبان اشاره و زیر نویس می‌توانند آنها را تماشا کنند.
 • تولید برنامه‌هایی کاربردی برای ناشنوایان که باعث سرگرمی و گذراندن اوقات فراغت شده و به صورت متن و زیر نویس به نمایش در می‌آیند.
 • توسعه هرچه بیشترهوش مصنوعی به عملکرد بهترسمعک‌ها کمک کرده است. با توجه به این موضوع سر و صدای اضافی کاهش یافته و تمرکز افراد ناشنوا بیشتر خواهد شد.

ایرانسل چه خدماتی را به ناشنوایان ارائه می‌دهد؟

استفاده از زبان اشاره باعث ارتباط راحت‌تر بین افراد ناشنوا شده است. به همین علت هم ایرانسل توانسته امکاناتی را برای مشترکین ناشنوا ارائه دهد تا بتوانند مشکلات خود را با کارشناسانی که به زبان اشاره مسلط هستند در میان بگذارند. ایرانسل در روز جهانی ناشنوا این خدمات را راه اندازی کرده و مشترکانی که از طرف انجمن ناشنوایان معرفی شوند می‌توانند به ایرانسل مراجعه کنند و از امکانات زیر بهره‌مند شوند:

 • امکان استفاده از برقراری خدمات به صورت تماس تصویری
 • با انتخاب کردن گزینه تماس تصویری ویژه ناشنوایان راهنمایی و پشتیبانی‌های لازم انجام خواهد شد

چگونه از این خدمات می‌توان استفاده کرد؟

کاربران ایرانسلی کم شنوا و ناشنوا می توانند عدد۱ را به شماره ۲۴۶۰ ارسال کنند تا کارشناسان در اولین فرصت بررسی کنند که شماره تلفن در لیست انجمن ناشنوایان قرار دارد یا خیر.

استفاده از اپلیکیشن لنز ایرانسل چه خدماتی را به ناشنوایان ارائه می‌دهد؟

استفاده از فناوری‌های سرگرم کننده باعث پر کردن اوقات فراغت شده و می‌تواند یک تجربه لذت بخش برای افراد ناشنوا یا کم شنوا باشد. به همین دلیل هم تلویزیون اینترنتی لنز یکسری از خدمات را برای این دسته از افراد در نظر گرفته که شامل:

 • راهنمای ویژه ناشنوایان
 • وجود زیر نویس در برخی از برنامه و فیلم و سریال‌ها

آیا فناوری باعث افزایش توان نابینایان و کم بینایان شده است؟

خواندن مطالب و اخبار برای نابینایان مشکل بوده و با مشکل مواجه می‌شوند. با پیشرفت تکنولوژی این مشکل برطرف شده است. یکی از این فناوری‌ها دستگاه خواندن متن است و طوری طراحی شده تا افراد بتوانند به سادگی آن را حمل کنند. همچنین کار با آن بسیار راحت بوده و فقط کافیست هر نوع متنی که می‌خواهید مانند روزنامه، کتاب، مجله، مقاله و ... را در مقابل دستگاه بگذارید تا برای شما شروع به خواندن کند. علاوه‌بر این دستگاه در بسیاری از گوشی‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های مختلف کمکی به افراد نابینا شده است. این کمک در زمینه اطلاعات موقعیت جغرافیایی، مسیر حرکت‌، اطلاع از مبلغ پول و کمک به شناخت اشیا در نظر گرفته شده است. همچنین در زمینه کمک به آموزش نابینایان کتاب‌های بریل، کتاب‌های آموزشی صوتی موجود هستند.

آیا استفاده از فناوری باعث افزایش توان ذهنی در معلولان می‌شود؟

همانطور که برخی از افراد علاقه زیادی به تکنولوژی دارند کسانی هم که مشکل ذهنی و معلولیتی دارند می‌توانند از تبلت و تکنولوژی استفاده کنند. در این راستا پروژه‌ای به نام able to include راه اندازی شد و تنها هدف آن ساده سازی متن‌هایی می‌باشد که در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی وجود دارند. این برنامه‌ها می‌توانند متن‌هایی را که در اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های اجتماعی وجود دارند را قابل استفاده برای این نوع کاربران کنند. در این پروژه یکسری از برنامه‌هایی را که باعث تبدیل متن به عکس می‌شوند طراحی شده است. 

 

افرادی که توان حرکت را ندارند چگونه ازفناوری استفاده کنند؟

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در جهت پیشرفت فناوری انجام شد در زمینه افزایش توانایی افراد کم توان بوده است. با پیشرفت فناوری و روی کار آمدن هوش مصنوعی و پرینتر‌های سه بعدی یکسری ابزار خارق العاده تولید شد و به این سری از افراد کمک کرد تا توانایی انجام هرکاری را داشته باشند. این ابزارها شامل:

 • دست و پاهای مصنوعی بوده که به افراد معلول کمک می‌کند تا مانند دیگران توانایی راه رفتن و انجام هرکاری را با استفاده از دست داشته باشند
 • با استفاده از هوش مصنوعی یکسری ربات ساخته شد تا به عنوان دستیار کمک این افراد باشد.
 • با ساخت برنامه و اپلیکیشن‌های تلفن همراه کار با این ابزارها برای افراد معلول راحت‌تر شده است. مانند تلفن‌های همراهی که نیاز به لمس اثر انگشت ندارند و با حرکت سر و صورت در مقابل دوربین قابل استفاده هستند.

آیا استفاده از عینک‌های هوشمند کمکی به افراد نابینا می‌کند؟

ایرانسل از این موضوع به عنوان یک تکنولوژی بی‌نظیر در طول تاریخ یاد کرده است. محققان عینک‌های هوشمندی را تولید کرده اند تا به افرادی که دچار اختلال بینایی هستند کمک کنند. این افراد با اعتماد به نفس بالا می‌توانند در جامعه حضور داشته باشند و موانعی که مقابلشان باشد را تشخیص دهند. این عینک با استفاده از صفحه نمایش شفاف و نورهای ارگانیک تصاویر را با کیفیت بالایی نمایش می‌دهد. برای ساخت این نوع عینک‌ها از دو دوربین کوچک، یک عدد ژیروسکوپ، یک عدد قطب نما، یک موقعیت یاب جهانی و هدفون استفاده شده‌ است. با این حال تمامی این امکانات باعث می‌شوند تا افراد نابینا بتوانند موانع را تشخیص دهند. این عینک‌ها در ابتدا داده‌هایی را پردازش می‌کنند و سپس از آن‌ها استفاده می‌کنند.

برچسب‌ها
خدمات ويژه
افراد ناشنوا
خدمات ایرانسل
نظر خود را بنویسید
مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.
حاصل جمع عدد زیر
نظرات