1402/12/03
آخرین اخبار
اینترنت ADSL چیست؟
مخابرات
آموزش
1401/08/07
14:55
+1
-0

اینترنت ADSL چیست؟

در عصری که ما زندگی می‌کنیم تمامی افراد یک جامعه در هر سن و سال و موقعیت اجتماعی با اینترنت و نحوه استفاده و کاربردهای آن آشنا هستند. اینترنت adsl هم یک مودم است که از طریق سیم‌کارت یا یک خط تلفن ثابت به اینترنت متصل می‌شود. از زمانی که اینترنت adsl وجود خارجی نداشته است مودم‌ها از طریق  dial-upمتصل می‌شدند و چندین مشکل بزرگ داشتند که شامل:

 •  پایین بودن سرعت
 •  نبود استفاده همزمان از اینترنت تلفن همراه و مودم
 • افزایش هزینه تلفن بر روی قبض موبایل

اما از زمانی که تکنولوژی adsl روی کارآمد امکان ارسال اطلاعات و ارسال پیام بیشتر شده و برای انتقال امواج آنالوگ صوتی خطوط تلفن ثابت طراحی شده است. این خطوط گفته شده از جنس مس بوده و ظرفیت بسیار بالایی دارند. adsl برای ارسال اطلاعات دیجیتالی بسیار کارآمد بوده و ارسال آنها بدون هیچ‌گونه تداخل صورت می‌گیرد.

چگونه از اینترنت ADSL می‌توان استفاده کرد؟

برای استفاده چه در خانه باشد چه در محل کار باید کامپیوتر داشته باشید و با استفاده از کابل RJ45 یا اتصال به مودم به وسیله یک کابل تلفن به پریز تلفن متصل بشوید. به راحتی اطلاعات شما از کامپیوتر به مودم صوتی تبدیل خواهد شد و بعد از آن با استفاده از کابل به خطوط تلفن و مرکز اینترنتی ارسال خواهد شد. زمانی که اطلاعات به مرکز اینترنتی متصل شود پاسخ آن به صورت سیگنال صوتی و از طریق همان خط تلفن برای کاربر مورد نظر ارسال می‌شود. برای جواب هم خطوط تلفن را به امواج دیجیتالی تبدیل کرده و به کامپیوتر ارسال خواهد شد. 

استفاده از اینترنت ADSL چه مزایایی دارد؟

 •  هزینه استفاده از اینترنت adslبسیار مقرون به صرفه می‌باشد.
 •  دیگر نیازی به پرداخت هزینه اضافی روی قبض تلفن ثابت خود نخواهید داشت.
 •  از خط تلفن و اینترنت به طور همزمان و یکسان می‌توانید استفاده کنید.

اینترنت ADSL چه کاربردی دارد؟

بیشترین استفاده از این اینترنت در خانه و محیط‌های اداری می‌باشد. به این دلیل که نیازی به آپلود و دانلود نخواهد بود و هزینه آن برای کسانی که به طور همیشگی در حال دیدن فیلم و دانلود موزیک هستند بسیار مقرون به صرفه است و همچنین به علت اینکه در ادارات و مراکزی که استفاده‌شان از اینترنت کم است بسیار کاربردی و مقرون به صرفه است.

سرعت اینترنت ADSL به چه صورت است؟

اگر بخواهیم در رابطه با سرعت اینترنت adsl بگوییم باید گفت که سرعت دانلود آن 8 مگابایت بر ثانیه بوده و آپلود آن هم 1 مگابایت بر ثانیه می‌باشد. همچنین یکسری از عوامل مختلف هستند که بر سرعت اینترنت شما تاثیر می‌گذارند که شامل:

 •  مقدار فاصله شما از مرکز مخابرات
 •  کیفیت سیم کشی مخابرات تا منزل شما
 • انتخاب نوع سرویس اینترنت
 • نوع سرویس انتخابی اینترنت است.

اما اگر بخواهیم درباره سرعت بگوییم باید گفت که سرعت اینترنت ADSL2 و ADSL2+  متفاوت بایکدیگر می‌باشند. یعنی در ADSL2 سرعت دانلود شما 12 مگابایت برثانیه بوده و در ADSL2+، 24 مگابیت بر ثانیه است.

برای راه‌اندازی اینترنت ADSL چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟

زمانی که قصد خرید اینترنت adsl را داشته باشید باید برای راه اندازی آن به یکی از مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنت مراجعه کنید. البته قبل از مراجعه به آنجا حتما در رابطه با شرکت و کیفیت سرویس دهی آنها اطلاعات کامل را داشته باشید. زمانی که مرحله انتخاب شرکت به تمام رسید نوبت به انتخاب نوع سرویس اینترنت و تکمیل فرایند ثبت نام و دادن شماره تلفن ثابت می‌رسد. در مرکز مخابرات بر روی خط تلفن شما تجهیزاتی قرار داده شده که بسته‌های اطلاعاتی را به سمت مرکز اینترت هدایت خواهد کرد. البته ناگفته نماند که راه اندازی خط مخابرات چندروزی طول خواهد ‌کشید.

 

استفاده از اینترنت ADSL چه مزایایی دارد؟

 • دسترسی به سرعت اینترنت بیشتر می‌شود
 •  به صورت مداوم می‌توان از اینترنت استفاده کرد
 •  در زمان استفاده از اینترنت تلفن همراه اشغال نمی‌شود
 •  نصب سریع و آسانی دارد
 •  کاربری راحت و سریع داشته است

اسپلیتر چیست؟

اسپلیتر برای جداسازی اطلاعات و صدا از همدیگر تولید شده است. اگر بخواهیم نگاهی فیزیکی به آن داشته باشیم باید گفت قطعه‌ای است که برای حفظ خط تلفن یک ورودی داشته و برای گوشی و مودم دارای دو خروجی می‌باشد اسپلیتر نام دارد. همچنین برای جلوگیری کردن از اختلالات تلفن همراه و مودم باید به صورت مستقیم روی خط تلفن شما قرار بگیرد.

مودم‌های ADSL معمولی و بی سیم چه فرقی باهمدیگر دارند؟

تفاوت مدم‌های adsl معمولی و بی‌سیم در کابل usb آنها می‌باشد. در مودم‌های وایرلس 4 پورت lan وجود دارد و قابلیت ارتباط به صورت بی‌سیم در اختیار شما قرار می‌گیرد. این مودم برای استفاده لپ تاپ و تلفن همراه بسیار مناسب می‌باشد. همچنین یکی از مزیت‌های عمده آن نسبت به سایر مودم‌ها در این بوده که تعداد بیشتری از کاربران به طور همزمان و با استفاده از اتصال به یک اینترنت می‌توانند از آن استفاده کنند. 

برای استفاده از اینترنت‌های ADSL  به چه چیزهایی نیاز داریم؟

برای استفاده از خدمات بی‌نظیر اینتنرت adsl شما نیاز خواهید داشت به یک خط تلفن و یک مودم خصوصی برای استفاده از این سرویس‌ها و همچنین بعد از برقراری ارتباط کافیست تا هزینه مشترک این سرویس را به طور دوره‌ای پرداخت و از امکانات خارق‌العاده آن استفاده کنید. 

چه مشکلاتی هنگام استفاده از اینترنت ADSL ممکن است پیش بیاید؟

- چراغ مودم ممکن است خاموش و روشن شود

-  چراغ قسمت  Internet خاموش و روشن می‌شود

- چراغ DS Internet DSL و Internet روشن بوده اما سایتی باز نخواهد شد

- برخی از سایت‌ها یا اپلیکیشین‌ها با وجود اینترنت adsl  باز نشود

در آینده از ADSL به چه صورت استفاده می‌شود؟

از زمان تولید adsl تقریبا یک دهه می‌گذرد و هم اکنون استفاده از فناوری بی‌سیم Wireless جای خود را به adsl  داده است. این فناوری در کشورهایی مانند ایران توانسته به اینترنت پرسرعت دستیابی پیدا کند و طرفداران بسیار زیادی دارد. همچنین در زمان‌های بسیار نزدیک وارد دنیای vdsl خواهیم شد که توانسته سرعت انتقال داده را تا 25 مگابایت پیش ببرد و با سرعت کنونی حال جهش و پیشرفت بسیاری داشته است.

برچسب‌ها
اینترنت پرسرعت
اینترنت ADSL
نظر خود را بنویسید
مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.
حاصل جمع عدد زیر
نظرات